* добре де, ама аз се осигурявам, на истинския си доход, при това доста над средния, на мен за 3 години веднъж са ми потрябвали 2 направления(добре, че не са спешни… или поне така се надявам) и не мога да си ги получа?Основната идея, която стои зад задължителното здравно осигуряване е солидарността, много хора внасят минимална сума, за да може малко хора да бъдат лекувани по скъпи клинични пътеки безплатно. Пенсионерите са освободени, по принципа на диференцирането предложен по-горе излиза, че на тях нито една услуга не трябва да им се прави безплатно, камо ли да лежат по клинични пътеки, просто вади 2-3.000 лева(20 пенсии) за лечението си и го оправят иначе да умира, децата под 18 годишна възраст също са освободени т.е. и на тях явно нищо не трябва да им се прави безплатно, както и на безработните, които ги осигурява държавата, студентите биват осигурявани на 1 лев(най-много да са станали 2) от университетите си - на тях може да им се прави безплатна пълна кръвна картина, като за левче примерно...
* като им е такъв зор кой колко пари дава за касата, защо не направят нещата диференцирани. Ако се осигуряваш на 300лв - имаш право на едни неща, ако се осигуряваш на 2000 - имаш право на повече неща.
* аз трябва да тръгна да умирам ли за да мога да осъдя здравната каса за тази простотия?
Един преглед струва между 15 и 30 лева в зависимост от лечебното заведение, сумата не е космическа, за да се разчита единствено и само на направленията, а самите направления се ограничават от здравната каса(с регулативните им стандарти), заради възможността от злоупотреби както и ограничаването на здравноосгурените лица за щяло и нещяло (лека настинка, трънче в палеца...) да се влачат по специалисти безплатно за сметка на НЗОК, все пак идеята не е в прегледите, работа на GP-то е да прецени дали пациентът му наистина се нуждае от консултация със специалист.
Освен лечението на пенсионери, студенти и деца, безплатна е и спешната помощ, ако ви намерят полужив на пътя при поредната катастрофа, за разлика от страни като щатите няма да те попитат здравноосигурен ли си и да ти искат номерчето, ами направо ще те завлечат на операционната маса. Сега да добавим и разходите за апаратура, консумативи, персонал, медикаменти... които са огромни както и прекалено големия брой хоспитализирани пациенти годишно(заради липсата на профилактика*), който има в България - дали парите от осигуряващите се българи са достатъчно, още повече на осигуряващите се на минимални прагове?
*Профилактиката е един от основните проблеми в българското здравеопазване, разходите за нея винаги може да се спестят на момента(от теб, от мен, от НЗОК), но впоследствие липсата й и ненавременното откриване на заболяване освен много пари, може да струва и живот, масово е пренебрежителното отношение към този толкова важен елемент. С навлизането на частните здравно-осигурителни фондове точно тук нещата вече вървят надобре, все повече работодатели сключват договори по профилактичните пакети които се предлагат, служителите им отиват на групи, организирано, и така липсата на само-инициативност се елиминира. Някои от по-големите лечебни заведения пък директно предлагат профилактични пакети.
Доброволните здравно-осигурителни фондове са тези, при които нещата вече се диференцират, в зависимост от нивото на осигуряване, което си си избрал - често ги делят на базисен, стандартен и лукс, получаваш безплатно определен набор от услуги - но това е доброволна вноска, ако беше оставено всеки българин доброволно да решава какво да прави и при задължителното - очевидно една голяма група щяха да подходят егоистично - дори и за смешната сума на здравната вноска, пращайки в отвъдното всеки пенсионер разчитащ само и единствено на пенсията си.